the knee

کفش پاشنه بلند و زانو درد | تاثیر کفش پاشنه بلند بر زانو درد چیست؟ | دکتر کامرانی

کفش پاشنه بلند و زانو درد

کفش پاشنه بلند و زانو درد

کفش پاشنه بلند و زانو درد چه رابطه ای با هم دارند؟ آیا کفش پاشنه بلند بر پنجه پا و زانو و مفاصل پا فشار وارد می کند؟ آیا پنجه پا با پوشیدن کفش پاشنه بلند تغییر شکل می دهد؟ آیا مفاصل پا به چپ و یا راست متمایل می شوند؟ این تمامی سوالاتی است که می خواهیم در این مقاله به آن ها پاسخ دهیم.

تا پایان این مقاله باشید تا دکتر امین کامرانی راد مطالبی مفید و آموزنده در خصوص موضوع این مقاله به شما توصیه نماید. ایشان بهترین فوق تخصص جراح زانو در تهران می باشند. برای اطلاعات بیشتر و یا درمان زانوی خود می توانید با ما در تماس باشید.

از آنجایی که میانگین قد خانم های ایرانی به نسبت اغلب کشورهای دیگر به خصوص کشور های اروپایی کوتاهتر است( البته با کسب اجازه از خانم ها)، به همین علت اکثر خانم های ایرانی برای نشان دادن قد بلندتر، دوست دارند که کفش پاشنه بلند بپوشند.

هر چند که پوشیدن کفش پاشنه بلند می تواند در شیک بودن و ایجاد حس زیبایی کمک کند. ولی نباید در خصوص مضرات و آسیب هایی که کفش پاشنه بلند و درد زانو که رابطه ی مستقیمی با آن دارد، غافل شد.

 کفش پاشنه بلند و زانو درد

عوارض و معایب استفاده از کفش پاشنه بلند چیست؟

کفش پاشنه بلند می تواند تعادل اسکلتی بدن را بر هم زده و عوارض جبران ناپذیری در ستون فقرات، لگن و مفاصل پا ایجاد نماید.

ایجاد فاصله در مهره های کمر و گودی آن و بیرون زدگی دیسک کمر و همچنین فشار بر لگن و تغییر زاویه و شکل آن و همچنین فشار بر مفاصل زانو و از بین رفتن غضروف پا می شود.

 در ادامه فشار بیش از حد به پنجه پا و پهن شدن پنجه و کج شدن مفاصل انگشتان پا و رفتن ناخن در گوشت پا از مهمترین عوارض و معایب استفاده از کفش پاشنه بلند می باشد.

کفش پاشنه بلند و زانو درد رابطه لاینفک می باشند و همچنین ایجاد کمر درد از مهمترین مشکلاتی است که اغلب خانم هایی که از این مدل کفش ها استفاده می کنند، دائماً در حال گلایه مندی از درد در زانو و کمر هستند.

 کفش پاشنه بلند و زانو درد

چگونه کفش پاشنه بلند باعث زانو درد می شود؟

کفش پاشنه بلند به علت داشتن سطح ارتفاع پاشنه پا نسبت به پنجه پا می تواند تعادل ایستادن را بر هم بزند و در تمام طول زمان ایستادن و یا راه رفتن با این مدل کفش عضلات و مفصل را درگیر نماید.

ارتباط کفش پاشنه بلند و زانو درد را می توان در این نکته دانست که هر چه پاشنه پا نسبت به پنجه پا بالاتر واقع شود، می تواند بر قوس کمر و فشار بیش از حد به مفاصل یدن از جمله مفصل زانو وارد نماید و باعث درد در این نواحی گردد.

وقتی مفصل و عضلات در حالت بی تعادلی و غیر طبیعی درگیر باشند و تاندون پاشنه پا نیز به علت بالا قرار گرفتن ممکن است دراز مدت کوتاه شود، جمیع این مشکلات می تواند باعث درد در زانو و یا عضلات و تاندون های پا گردد.

عدم هم راستایی بدن در یک خط در زمان ایستادن می تواند زانو درد شدید ایجاد کند و زانو مدام و همیشه در حالت خم قرار دارد و این موضوع می تواند فشار خیلی زیادی به عضلات چهار سر ران و در نتیجه به مفصل زانو بیاورد.

در بعضی مواقع بر اثر فشار بر مفاصل زانو می تواند خالی کردن زانو اتفاق بیافتد و اگر درمان های دارویی و یا ورزش و فیزیوتراپی جواب ندهد، به ناچار باید تعویض مفصل زانو در این زمان انجام شود.

 کفش پاشنه بلند و زانو درد

تاثیر کفش پاشنه بلند بر ایستادن و راه رفتن چیست؟

وقتی خانومی از کفش پاشنه بلند استفاده می کند در نتیجه و خواه ناخواه به سمت جلو تمایل می شود و یک قوسی در کمر ایجاد می شود و می تواند بر شکل ظاهری ستون فقرات تاثیر بدی بگذارد.

وجود قوس بیش از حد در کمر می تواند در دراز مدت فشار بر یک طرف از دیسک کمر را بیشتر و در نتیجه خوردگی و جابه جایی دیسک انجام می شود.

در این حالت مهره های کمر روز به روز فشار بیشتری به دیسک ها وارد و درد در این ناحیه از بدن زیاد می شود.

در ادامه و با راه رفتن با کفش پاشنه بلند، برای حفظ تعادل خود به ناچار و غیر ارادی زانوها به سمت جلو خم می شود. این خمیدگی زانو می تواند مفاصل را درگیر و فشار حداکثری به این ناحیه از پا وارد شود.

در نتیجه کفش پاشنه بلند و زانو درد به یک مسئله مشترک تبدیل شده و می تواند در طولانی مدت به یک عارضه تبدیل شود.

خیلی از افراد در خصوص استفاده از کفش پاشنه بلند و مبتلا شدن به پا پرانتزی را مطرح کرده اند که باید گفت که پا پرانتزی یک بیماری مادرزادی است.

با استفاده از این کفش تاثیر بر لگن می گذارد ولی تاکنون در خصوص دلیل ایجاد پاپرانتزی با، کفش پاشنه بلند جایی ثبت نشده است و ممکن نیست.

 کفش پاشنه بلند و زانو درد

عوارض ماندگار و پیش رو با استفاده مداوم از کفش پاشنه بلند چیست؟

از مهمترین مواردی که با استفاده مداوم از کفش پاشنه بلند ممکن است اتفاق بیافتد، می توان به شکل گیری بدن اسکلت بدن و در نتیجه خستگی مفرط بدن در ناحیه پایین تنه می تواند اتفاق بیافتد.

ایجاد قوس کمر و فشار به سینه و لگن و در ادامه فشار بر تاندون ها و آشیل پشت پا و درگیر نمودن مفاصل زانو و عضلات چهار سر ران یکی دیگر از عوارضی است که می تواند بدن را درگیر خود کند.

کفش پاشنه بلند و زانو درد یکی از نمونه هایی است که می تواند در پا ایجاد شود از دیگر موارد می توان به فشار بیش از حدی که پنجه پا وارد می شود پنجه را پهن کرده و مفاصل انگشتان پا را درگیر خود کند و فاصله در آن ها ایجاد شود.

فرو رفتن ناخن پا به علت فشار بیش از حد بر انگشتان پا یکی دیگر از عوارضی است که کفش پاشنه بلند می تواند برای پا ایجاد نماید.

معمولاٌ فوق تخصص جراح زانو استفاده مداوم و همیشگی از کفش پاشنه بلند را رد می کند و تا آنجا که ممکن است پوشیدن این مدل کفش ها را به غیر یک روز در یک مراسم و یا با فاصله دو تا سه ماه یکبار مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم رابطه بین کفش پاشنه بلند و زانو درد را بیان کنیم و عوارض و مشکلاتی که برای استفاده مداوم از این مدل کفش برای بانوان ممکن است اتفاق بیافتد را به صورت مشروح بیان نمودیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا