تعویض مفصل زانو توسط فوق تخصص زانو

جراحی فوق تخصصی زانو

بیشترین مراجعه به متخصص و فوق تخصص زانو , زانو درد ناشی از ارتروز زانو است . لذا درمان جراحی زانو درد همواره یکی از مهمترین چالشهای علم ارتوپدی بوده است . استئوارتریت زانو یا همان ارتروز زانو و ساییدگی زانو شایعترین علت مراجعه به فوق تخصص زانو می باشد . امروزه جدیدترین و بهترین تکنولوژی درمان ارتروز زانو مورد استفاده بین جراحان فوق تخصص زانو استفاده از سلول های بنیادی بند ناف می باشد و تنها بیمارانی در کشورهای پیشرفته تحت جراحی تعویض مفصل زانو و لگن قرار می گیرند که به درمان با سلول های بنیادی پاسخ نداده باشند . امروزه بیش از 2000 کلینیک سلول درمانی زانو در امریکا  وجود دارد .دکتر امین کامرانی راد با سابقه ی بیش از 1000 جراحی تعویض مفصل زانو .

تعویض مفصل زانو
دکتر امین کامرانی راد

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یکی از روشهای جراحی در جهت افزایش کیفیت زندگی بیماران در درمان ارتروز زانو  می باشد . بهترین کارکرد پروتز  در درمان ارتروز زانوپس از جراحی ارتروز زانو حدود 5 سال می باشد و بیشتر بیماران پس از 5 سال دچار درد  زانو می شوند که جهت درمان زانو درد نیاز به تعویض پروتز مفصل زانو می باشد .لذا بهتر است جراحی تعویض مفصل زانو تا حد امکان به تعویق افتاده و از روشهای جایگزین جهت درمان زانو درد استفاده شود .

تعویض مفصل زانو

چرا تعویض مفصل زانو ؟

تعویض مفصل زانو یک روش جراحی است که در آن مفصل زانوی آسیب دیده با مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. این روش برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌هایی مانند آرتروز (سایره) زانو، آسیب‌های روماتولوژیکی، آسیب‌های ورزشی شدید و آسیب‌های ناشی از تصادفات استفاده می‌شود.

عمل تعویض مفصل زانو (همچنین به عنوان جراحی پروتز زانو شناخته می‌شود) یک فرایند جراحی بزرگ است و نیازمند زمان و تعهد مراقبت‌های پساعملی است. در طول جراحی، مفصل زانو آسیب دیده با مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. این مفصل مصنوعی شامل دو قسمت است: قسمتی که به استخوان ران اتصال می‌یابد (فمور) و قسمتی که به استخوان ساقه متصل می‌شود (تیبیا). بسته به شرایط فرد، ممکن است قسمتی از استخوان پا نیز جایگزین شود (پاتلا).

بعد از عمل تعویض مفصل زانو، بیمار نیازمند فرایند توانبخشی و فیزیوتراپی است. این فرایند شامل تمرینات قوی‌سازی و افزایش محدودیت‌های حرکتی، استفاده از وسایل پشتیبانی مانند عصاها، و تحت نظر پزشک یا متخصص فیزیوتراپی است. هدف از توانبخشی پس از جراحی تعویض مفصل زانو، بهبود قدرت، حرکت و عملکرد زانو و بازگشت به فعالیت‌های روزانه و ورزشی است.

پیش نیازهای اولیه برای جراحی مفصل زانو کدامند ؟

پیش نیازهای اولیه برای جراحی مفصل زانو ممکن است به شرایط خاص هر فرد و نوع جراحی مورد نظر بستگی داشته باشد. اما در برخی موارد عمومی، پیش نیازهای زیر را می‌توان مد نظر قرار داد:

1. تشخیص درست: قبل از جراحی، تشخیص درست برای مشکل زانو انجام شده باید توسط یک پزشک متخصص مفصل زانو داده شود. این شامل معاینه فیزیکی، آزمون‌های تصویری مانند اشعه ایکس و آندوسکوپی زانو می‌شود.

2. تهیه سابقه پزشکی: بررسی سابقه پزشکی فرد، از جمله بیماری‌های مزمن، داروهای استفاده شده و آلرژی‌ها می‌تواند برای پزشک مفید باشد. این اطلاعات می‌توانند در تدابیر پیش و بعد از جراحی لازم باشند.

3. آزمایشات قبل از عمل: پزشک ممکن است آزمون‌هایی مانند آزمایش خون، آزمایش قلب و عروق، و سایر آزمایشات مشابه را درخواست کند تا اطمینان حاصل شود که فرد مناسب جهت جراحی است و هیچ عوارض جدی قبل از عمل وجود ندارد.

4. آمادگی جسمانی: برخی از پزشکان ممکن است قبل از جراحی تمرینات فیزیوتراپی یا تمرینات قدرتی را توصیه کنند تا عضلات محیطی زانو قوی‌تر شوند و فرد برای جراحی بهتر آماده شود.

5. تدابیر پیش از جراحی: در صورت استفاده از داروها یا مکمل‌های خاص، ممکن است پزشک توصیه کند این موارد را قبل از جراحی متوقف کند.

آیا عمل تعویض مفصل زانو با بی حسی هم انجام می شود ؟

بله، عمل تعویض مفصل زانو در بیشتر موارد با استفاده از بی‌حسی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. نوع بی‌حسی که برای عمل استفاده می‌شود، به میزان جراحی و ترجیحات پزشک و بیمار بستگی دارد.

بی‌حسی عمومی در این عمل جراحی، شامل استفاده از داروها و گازهایی است که بیمار را در وضعیت بی‌خوابی و بی‌حسی کلی قرار می‌دهد. در این حالت، بیمار نیست و پزشک و تیم جراحی کنترل کامل بر حالت بیمار دارند.

بی‌حسی موضعی نیز ممکن است با استفاده از تزریق موضعی داروها به منطقه زانو صورت بگیرد. در این حالت، بیمار همچنان بیدار است اما منطقه زانو بی‌حس می‌شود.

هر دو نوع بی‌حسی دارای مزایا و معایب خود هستند و پزشک معالج شما بر اساس شرایط خاص شما و مراحل عمل، تصمیمی راجع به نوع بی‌حسی مناسب خواهد گرفت. این مسئله را با پزشک مربوطه خود بررسی کنید تا توصیه‌های وی را بدست آورید.

مشکلات احتمالی تعویض مفصل زانو :

تعویض مفصل زانو یک روش جراحی است که برای درمان مشکلات جدی زانو مانند آرتروز زانو (OA)، آسیب به غضروف، شکستگی و آسیب‌های سایری استفاده می‌شود. این عمل جراحی نیازمند یک فرایند بهبودی طولانی است و ممکن است با برخی مشکلات احتمالی همراه باشد. برخی از مشکلات احتمالی تعویض مفصل زانو عبارتند از:

1. عفونت: عفونت در محل عمل جراحی ممکن است رخ دهد. اگرچه عفونت‌ها نادر هستند، اما اگر رخ دهند، نیاز به درمان دارند و ممکن است به تعویق در بهبودی و تسکین درد منجر شوند.

2. تشکیل لخته خونی: بعضی از بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است با تشکیل لخته خونی روبرو شوند. این لخته‌ها معمولاً در عروق عمیق پا تشکیل می‌شوند و در صورت جدی بودن می‌توانند به عروق ریه‌ای حرکت کنند و باعث ایجاد مشکلات جدی شوند.

3. خونریزی: خونریزی بعد از جراحی ممکن است رخ دهد و به صورت معمولی در محدوده محل عمل جراحی باشد. در برخی موارد، نیاز به جراحی مجدد جهت توقف خونریزی ممکن است وجود داشته باشد.

4. عدم ثبات مفصلی: در برخی موارد، ممکن است پس از تعویض مفصل زانو، ثبات مفصلی کمی از بین برود. این مشکل می‌تواند منجر به درد و ناتوانی در حرکت شود و نیازمند ترازکردن یا تعویض قطعات اضافی باشد.

روند بهبودی در تعویض مفصل زانو چگونه است ؟

روند بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو به طور کلی شامل چندین مرحله می‌شود. البته دقیقاً چگونگی و مدت زمان هر مرحله به عواملی مانند سن بیمار، سطح فعالیت قبلی و عملکرد جسمانی بستگی دارد. اما در ادامه به صورت کلی روندی که ممکن است برای بهبود پس از تعویض مفصل زانو وجود داشته باشد را توضیح خواهم داد:

1. بستری: پس از عمل جراحی، شما معمولاً برای چند روز در بیمارستان بستری می‌شوید. در این مرحله، تیم پزشکی و پرستاران به شما در مراقبت از زانوی جراحی شده و کنترل درد کمک می‌کنند.

2. تمرینات تنفسی و حرکت: از اولین روزهای پس از عمل، پرستاران شما را تشویق می‌کنند که تمرینات تنفسی ساده و تمرینات حرکتی را انجام دهید. تمرینات تنفسی کمک می‌کنند تا عفونت‌ها را پیشگیری کنید و تمرینات حرکتی برای حفظ انعطافپذیری و عملکرد زانوی جدید استفاده می‌شود.

3. فیزیوتراپی: بعد از ترخیص از بیمارستان، شما به طور معمول برنامه‌ای از تمرینات فیزیکی و فیزیوتراپی برای تقویت عضلات، بهبود حرکت زانو و کاهش التهاب و درد خواهید داشت. این تمرینات شامل تمرینات استقامتی، تمرینات انعطاف‌پذیری و تمرینات تعادل می‌شوند.

4. کنترل درد: پزشک شما داروهای مناسب برای کنترل درد تجویز خواهد کرد. از طریق مصرف دقیق دارو

ویژگی های مهم  فوق تخصص زانو

فوق تخصص زانو جراحانی هستند که عمل جراحی و یا درمان زانوی بیمار را به صورت فیزیوتراپی و یا از طریق دارو و روش های دیگر از جمله ورزش های مناسب حال بیمار از جمله آب درمانی را با استفاده از تخصص خود تشخیص داده و آن را به عنوان درمان برای بیمار خود به کار می گیرند معمولاً بهترین پزشکان صرفاً جراحان نیستند و بهترین پزشکان را می توان درمان کنندگانی نامید که درمانِ فراخور حال بیمار را برای او تشخیص داده و انجام می دهند نه فقط منحصراً جراحی کنند جراحی آخرین راه است. بیمارانی هستند که با درمان هایی به جز جراحی بهبود می یابند و نیاز به عمل باز نیست و استفاده از روش های قدیمی و یا نوین و جدید می تواند در برطرف نمودن مشکل این افراد کمک کننده باشد مفصل زانو یکی از بزرگترین و مهمترین مفصل های بدن است که بیشترین فشار بر روی آن وارد می شود و تحمل وزن بدن بر روی آنهاست.

از بهترین های فوق تخصص زانو در تهران و حتی در ایران، دکتر امین کامرانی راد را می توان نام برد که از تبحر و تخصص کافی در این زمینه برخوردار است.
تعویض مفصل زانو زمانی اتفاق می افتد که بر اثر سایش و فرسوده شدن مفصل زانو مجبور به تعویض آن می شویم.

برای از بین بردن درد ناشی از فرسایش پیشرفته زانو حتماً باید مفصل زانو تعویض گردد.در زانو بافتی لغزنده و انعطاف پذیری وجود دارد که با ایجاد سهولت درراه رفتن با لغزش غضروفی زانو امکان راه رفتن به صورت صحیح و بدون درد امکان پذیرمی گردد. بر اثر مرور زمان و تخریب این بافت غضروفی و لغزنده، محل مفصل تخریب شده و ایجاد درد شدیدی می کند که منجربه جراحی باز و تعویض آن می گردد.

جراحان در ابتدا سعی می کنند تا جایی که راه دارد و امکان پذیر است با استفاده از فیزیوتراپی و یا ورزش های خاص مثل آب درمانی و یا درمان از طریق دارو مشکل را حل نمایند و جراحی را آخرین مرحله درمان می دانند. اگر روش های ذکر شده جواب نداد و همچنان درد وجود داشت ناگزیر به درمان، از طریق جراحی و تعویض مفصل آسیب دیده اقدام می نمایند.

عمل تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود

برای عمل و تعویض مفصل زانو نیاز به مراکز مجهز، مثل بیمارستان ها و کلینیک های جراحی که دارای اتاق عمل و متخصصان جراحی زانو و بیهوشی هستند می باشد در این مراکز در ابتدا با بررسی وضعیت بیمار و آیا اینکه تمامی روش های درمانی قبل از عمل باز بر روی زانوی بیمار بی اثر بوده و تنها جراحی باز مثمر ثمر می باشد اقدام به عمل می گردد.

در ابتدا پزشک معالج تصمیم می گیرد که آیا بیمار به بیهوشی کامل نیاز دارد و یا به بی حسی موضع ای که در ادامه اگر نیاز به بیهوشی کامل بود بیمار توسط متخصص بیهوشی بیهوش می شود و عمل جراحی آغاز می گردد در ابتدا پزشک با ایجاد شکافی کوچک در محل مفصل زانو و با استفاده ازابزارهای خاص پزشکی که در اختیار دارد مفاصل آسیب دیده را حذف می کند و در ادامه پرتز مخصوص که همان مفصل مصنوعی است که از فلز و یا پلاستیک و یا ترکیبی از این دو جنس و یا سرامیک ساخته شده است جایگزین مفصل بیمار می گردد.

دکتر امین کامرانی راد یکی از بهترین و باتجربه ترین و جزء ده نفر برتر پزشکان تعویض مفصل زانو در ایران و در تهران می باشند.شما می توانید با مراجعه به سایت دکتر امین کامرانی راد و با استفاده از شماره تلفن مندرج در سایت جهت دریافت نوبت و تعویض مفصل زانوی خود اقدام نمایید تا از درد ناشی از زانوی خود رهایی یابید.

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول می کشد

دوره نقاهت این بیماری تا شش هفته می تواند باشد و بیمار باید به توصیه های پزشک خود گوش کرده و آنها را انجام نماید تا زودتر بتواند به روال عادی زندگی خود بازگردد.معمولاً بعد از عمل تعویض مفصل پزشک توصیه می کند حدالامکان از عصا و یا واکر کمک بگیرد تا عضلات و مفصل جانمایی شده به حالت اولیه بازگردد و عضلات توانایی خود را بازیابند در این دوره از بلند و نشست از زمین، نباید به زانوها فشار آورد و بالا رفتن از پله نیز منع شده است پس ازاین مدت و بعد از شش هفته و به مرور بیمار توانایی خود را کم کم بازیافته و می تواند به روال عادی زندگی خود بر گردد.

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو توسط فوق تخصص زانو  چقدر است؟

مدت زمان تعویض مفصل زانو معمولاً کمتر از پنج ساعت زمان نیاز دارد و این عمل در مراکز درمانی مجهز و در بیمارستان های درجه یک و توسط پزشکان متخصص تعویض مفصل زانو، از جمله دکتر امین کامرانی راد انجام می شود.

تجربه بیماران تعویض مفصل زانو توسط جراح زانو شده چیست؟

بیمارانی که توسط پزشک متخصص زانو(آقای دکتر امین کامرانی راد)جراحی شده اند تماماً موفقیت آمیز بوده و رضایت کامل حاصل گردیده است. طی نظرسنجی به عمل آمده از بیماران، حداکثر رضایت را ابراز نموده اند و عمل جراحی توسط این پزشک حاذق را پیشنهاد می کنند.

راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بیمار بعد ازعمل جراحی معمولاً دو روز در بیمارستان بستری می شوند و بعد از دو روز اگر مشکل خاصی نباشد می تواند مرخص گردد و بعد از ترخیص بیمار می تواند با واکر راه رفتن به صورت محدود و زمان پنج دقیقه ای در روز اول را انجام دهد و می توان در روزهای بعد زمان را به دوبرابر با رعایت اصول ایمنی و کمک گرفتن از عصا این روند را ادامه داد و پس از شش هفته و با فیزیوتراپی و آب درمانی می توان راه رفتن به صورت عادی را تجربه کرد و بعد از دوماه می توان با رعایت دسنورالعمل های پزشک خود روال عادی و روزمره خود را آغاز نماید.

عمل تعویض مفصل زانو چه عوارضی می تواند داشته باشد

از عوارضی که در عمل تعویض مفصل زانو می تواند ایجاد شود کمتر از دو درصد افراد دچار عفونت محل زخم عمل جراحی شده اند که پزشک معالج با تجوز داروی مناسب می تواند آن را درمان نماید در کل جای هیچ نگرانی در خصوص این عمل وجود ندارد و عوارض حاد و یا خطر آفرینی مشاهده نشده است با توصیه هایی که پزشک می کندمی توان از خطرات این عمل عبور کرد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد

4.8/5 - (109 امتیاز)

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام مادر من قلبش ۳۰درصد خون پمپاژ میکنه و ریه ش آب داره ,ایا این عمل میتونه انجام دهد?

  پاسخ
 • تصادف و برخورد شدید زانو!
  توانایی تکون دادن بهش غیر ممکن و احساس درد شدید. هزینه عمل کاملاً حدودی و تقریبی از چقدر تا چقدر ممکنه در بیاد ، ممنون و منتظر پاسخ سریع تون!

  پاسخ
 • سلام
  با بیمه تکمیلی قرار داد دارید جناب؟

  پاسخ
 • سلام خدمت شما
  من۳۹ سالمه پاهام پرانتزی هست و با توجه به عکس مدارک پزشکی م دچار ساییدگی زانو چپ و کمی هم لگن شدم البته زانوم ۳،۴ سال هست دچار درد مداوم شده و کم و زیاد میشه چیکار باید بکنم آیا راهی برای خلاصی از آن وجود داره دوست دارم ورزش کنم ولی اذیتم میکنه و انگیزم خیلی گرفته ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 • سلام من خانمی هستم که آرتروز شدید دارم و دکترا میگن عمل تعویض مفصل باید انجام بدم وچون سنم ۳۳هست نمی‌خوام عمل کنم آیا این روش منو درمان میکنه؟

  پاسخ
 • میلاد رحیمی
  آگوست 7, 2022 8:15 ق.ظ

  سلام من ۲۵ سالمه راننده ام اسنپ کار میکنم زانوم درد میکنه باید چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام هزینه آرتروسکوپی acl چقدر میشود؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس با کلینیک